Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці .
- blagovichenya
- 14 авг. 2020 г.
- 3 мин. чтения
14 серпня починається Успенський піст. Він - найкоротший з багатоденних постів і триває лише два тижні. Успенський піст встановлений
Православною церквою на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Це - єдиний піст у церковному році, присвячений Діві Марії. Сенс цього посту - вшанування Богородиці. Протягом цих двох тижнів за церковним уставом не дозволяється вживати м’ясні та молочні продукти,а рибу вживають тільки на свято Преображення Господнього. Це час постійного молитовного звернення до Божої Матері, щирого каяття перед Богом, примирення з ближніми.
Початок Успенського посту припадає на свято Винесення Чесних Древ Животворящого Хреста Господнього (у народі цей день називають«Перший Спас», Медовий Спас» або «Спас на воді ) і на день пам'яті семи мучеників Макавеїв... У Константинополі із-за хвороб та епідемій, які часто траплялися у серпні виносили на вулиці в особливих, дорогоцінних мощевиках частини Хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос.Звершувалися служби для зцілення хворих і зупинення епідемій, для виганяння злих духів, яки часто ,за історією цього святкування, були причиною саме епідемій. Святкування 1(14, за новим стилем) серпня , з поклонінням Чесному Хресту Господньому і з богослужінням Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці було встановлено у 1164 році Констанинопольскии патріархом Лукою і київським митрополитом Костянтином.Воно було присвячене перемогам над зовнішніми ворогами Візантії і Киівськоі Русі, які відбулися в один день в різних країнах.Знамення і чудеса від ікон Христа Спасителя та Пресвятої Богородиці бачили багато православних воінів ще перед початком цих битв... За багатовіковою традиціею у
цей день в православних храмах освячується вода, квіти та мед нового врожаю.Освячення води відбувається цього дня на спомин покатку хрещення Київської Русі...
Православний народ разом з Церквою в цей день також шанує пам’ять семи братів Маккавеїв, їхнього вчителя - священника Елеозара та мати Соломонію. Ці старозавітні мученики за віру в Єдиного Бога, за святі традиції свого народу, стали прообразами усіх християнських мучеників. І через 22 століття,їх приклад і подвиг немеркне в житті мільйонів християн по всьому світі.
В нашому місті, в районі Соколівки, стоїть новий православний храм, названий на честь святих мучеників Маккавеїв .І там в цей день престольне свято!
А 19 серпня - дванадесяте свято Преображення Господного. Це, за народним календарем,"Другий Спас" або «Спас на горі», «Яблучний Спас". Безумовно, Христос Спаситель один,і православний календар не має таких назв, як" Перший" чи "Другий Спас". Це народна назва.Тоді весь річний, посівний цикл, всі дні року наші православні пращури звіряли з православним, церковним календарем. І називали дні і свята скорочено, щоб краще запамятати. Вони не всі знали точних назв, але жили по християнські, щиро допомогаючи один одному і люблячи свою батьківщину і свою православну віру. Свято Преображення Господнього найповніше відображає сенс нашої віри. Адже Православ’я нерідко називають релігією Преображення. Несотворенна Божественна сила ( божественна енергія) змінює все у віруючий людині: розум, думки, почуття і навіть тілесну природу...
Для укріплення віри своїх учнів, Ісус Христос показав їм свою Божественну силу і славу. Він узяв трьох із них – Петра, Іакова та Іоанна – і піднявся на гору Фавор,що недалеко від Назарету, і став молитися.. Учні Його від утоми поснули, але раптом яскраве світло збудило їх. І вони побачили Ісуса Христа, який преобразився - обличчя Його сяяло, наче сонце, а одяг Його був білим, як сніг. По обидві сторони від Христа стояли Пророки Мойсей та Ілля, розмовляючи з Ним. Раптом з’явилася хмара, опустилася до апостолів, і почули вони голос Бога-Отця: «Це є Син Мій улюблений, в ньому Моє благовоління. Його послухайте.» (Євангеліє від Матвія). Троє учнів побачили у вчителі Бога, який особливим світлом показав Свою славу у тій мірі, у якій вони, як люди, могли побачити... Минуло майже два тисячоліття.,а на горі Фавор, щорічно, 19 серпня, під час святкової нічної Літургії, з’являються благодатні сяючі хмари (у звичайні літні дні хмар тут не буває) в пам’ять про чудо Фаворського світла. Вони знаходяться на території православного монастиря, іх як туман, котрий інколи тихо сяє, бачать сотні людей. Радість сходить в серця паломників. Це все бачив і автор ціеї статті в ніч 19 серпня 2011 року.
Ми, православні християни, повинні прагнути удостоїтися свого особистого Фавора – прагнути до доброчесності, відвертаючись від грішних помислів та страстей, спрямовуючи свій розум , свою волю і свою любов до Бога. Не забуваймо, що «Спас – усьому час». І не тільки готуватися до осені й зими, консервірувати, заготовляти.Свята і пости – це особливий час для справ добра і милосердя, які ми можемо зробити ближньому заради Бога, для слави Божої.
19 серпня – храмове свято у Спасо-Преображенскому кафедральному соборі нашого обласного центра. Привітаемо цей, любимий багатьма містянами храм! За традицією , в цей день в православних храмах освячуються виноград, яблука, плоди нового врожаю. Молитовно бажаємо, щоб радість в ці дні була у кожного з нас! Радість посту, людська радість від допомоги нам від наших друзів і близьких, неземна Божа радість від нашоі щироі допомоги нужденним і хворим, від справжнього примирення і щирих молитов за близьких і за нашу Батьківщину!
Зі святами,вас, дорогі співвітчизники!
Протоієрей Евгеній Назаренко.
Comentarios