top of page
  • Фото автораblagovichenya

Свято первоверховних апостолів Петра і Павла

Святих первоверховних апостолів Христова Церква вшановує вище за інших святих апостолів , хоча вони всі гідні і рівні перед Богом...

Господь запитав одного разу учнів Своїх, за кого шанує Його народ. І тоді за усіх відповів Йому апостол Петро : "Ти - Христос, Син Бога Живаго"! Тоді Ісус сказав йому у відповідь: « І кажу Я тобі, що ти Петре, камень, і на камені цьму побудую Я Церкву Свою, і сили адові не переможуть її" (Євангеліє від Матфея).І Ім'я Петр по-грецьки означає "скеля, камінь". Господь-серцевідець знав, що віра його тверда, як скеля, знав і те, яким безмірним покаянням, якими кривавими сльозами до кінця життя загладжуватиме святий Петро своє триразове зречення Його, як несподівано буде він схоплюватися з ліжка щоночі, коли проспіває півень, простягатися по землі і благати Бога про пробачення. За таке покаяння Серцеведець Господь пробачив його тяжкий гріх і після Свого Воскресіння триразово призвав його пасти Своіх овець...

А чому первоверховним визнається і святий апостол Павел? Він, тоді його звали Савл, не лише не був учнем, а був лютим ворогом Христа і йшов зі своїми супутниками в Дамаск, щоб там чинити криваву розправу над християнами. Але раптом на шляху осяяло його світло, якого не буває на землі. У страху і трепеті впав Савл на землю і почув слова Ісуса : « Савле, Савле, чому ти Мене переслідуєш? Я Ісус, що Його переслідуєш ти. Трудно тобі бити ногою колючку! Уставай, та до міста подайся, а там тобі скажуть, що маєш робити!» (Діяння святих Апостолів). Проте і такого дивовижного покликання вистачає для того, щоб з великою повагою і любов'ю віднеслися до апостола Павла. Послання його святі, насичені Божественною благодаттю, глибокі за змістом. Знаємо ми з Діянь апостольських, що пішки обійшов святий Павел усі області Малої Азії, проповідуючи про Христа, засновувавши церкви. Він був в Македонії і Греції, Кіпрі,Афінах і Римі, доходив навіть до Іспанії. Труди його великі, безмірні.

І святому Павлу, що був Йому ворогом, пробачив Господь тяжкий гріх гоніння на Нього і на християн, тому що Серцевідець знав, що він загладить гріх багатостраждальним життям і своєю проповіддю Євангелія..

На другий день після свята первовепховних апостолів відзначається Собор святих славних і всехвальних дванадцяти апостолів : Петра, Андрія, Іакова Зеведеева, Іоанна, Філіпа, Варфоломея, Фоми, Матфея, Іакова Алфєєва, Іуди Іаковля або Фадея, Симона Зілота і Матфія, Це є також древнє церковне свято. Христова Церква, вшановувавши кожного з дванадцяти апостолів, в різний час тоді, з давніх часів встановила загальне святкування їм наступного дня після пам'яті славних первоверховних апостолів Петра і Павла, тобто 13 липня за н.стилем.

Святий імператор Констянтин Великий побудував в Царграді храм на честь святих Дванадцяти апостолів . Вказівки на здійснення цього святкування зустрічаються вже в IV столітті.

Нехай буде і для нас, сучасних православних християн, безмежна віра апостолів Христових дорогоцінним прикладом.Будемо жити і ми надією на прощення гріхів наших, якщо всім серцем полюбим Христа Спасителя, Його церкву і нашу Батьківщину!


Ікона первоверховних апостолів Петра і Павла Благовіщенського храму.


Протоієрей Євгеній Назаренко.



12 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page