top of page

Сила Хреста Господнього.

  • Фото автора: blagovichenya
    blagovichenya
  • 13 авг. 2022 г.
  • 2 мин. чтения

14 серпня в нашій Православній церкві з'єднуються два свята :.Походження, тобто винесення, Чесних Дерев Животворящого Хреста Господня та Празнество Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці. Це празднество належить до числа малих свят. За часів Візантійської імперіі, при грецьких імператорах у Константинополі, 1 серпня (14 за новим стилем) виносили Животворящий Хрест з царського палацу в церкву Святої Софії та звершували чин малого освячення води. Цей звичай з Візантії перейшов і в Київську Русь. Мале освячення води ,яке здійснюється окремо, до чи після Божественної Літургії відрізняється від Великого, Богоявленського, як співом, так і тим, що молитви про освячення води коротше і при зануренні хреста у воду співається : "Спаси, Господи, люди Твоя..."., а не "В Иордане крещающуся Тебе Господи»… Чин малого освячення води може служитися напротязі усього року.

День,14 серпня також є в нашій Церкві початком Успенського посту. Ясну вказівку про цей піст в церві Христовій ми знаходимо у бесіді святителя Льва Великого, що була написана біля 450 року. Святий Сімеон Солунський пише, що "Піст в серпні (Успенський) заснований на честь Матері Божого Слова, Яка, дізнавшись про Свою скору кончину, як завжди, трудилася і постила за нас, хоч, будучи святою і непорочною не мала нужди в пості".

Цього року в нашій країні війна і скорбота (оскільки люди навкруги гинуть від ворожих обстрілів). Там, де вибухають ракети, потерпають люди від війни суворості поста буди неможе. А якщо ми живемо у відносно спокійному місці, то і піст і усі складні обставини православні переносять для спасіння душі , оскільки ми повинні проявити хоч на крапельку більше зусилля в духовному житті - більше молитися, удома і в храмі, творити справи добра і милосердя, допомогати нашим захистникам і переселенцям...


Згадаємо,, як у Константинополі, через хвороби та епідемії, які часто траплялись у серпні, виносили на вулиці в особливих дорогоцінних мощевиках частини Хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос . Звершувалися служби для зцілення хворих і зупинення епідемій , для вигнання злих духів, які часто, за свідченням церковних істориків і були причиною саме епідемій. Святкуання 1 (14 за н.ст.) серпня, з поклонінням Чесному Хресту Господньому і з богослужінням Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці було встановлено в нашій церквіу 1164 році Константинопольським патріархом Лукою таі Київським митрополитом Константином. Воно було присвячене перемогам над зовнішніми ворогами Візантії і Київської Русі, які відбулися в один день в різних країнах. Знамення і чудеса від ікон Христа Спасителя та Пресвятої Богородиці бачили багато православних воїнів перед початком цих битв …

За багатовіковою традицією в цей день в православних храмах освячується вода, квіти, зілля та мед нового збору.

Православний народ разом з Церквою в цей день також шанує пам’ять семи мучеників братів Маккавеїв, їхнього вчителя священника Елеозара та ї матері Соломонії. Ці старозаповітні мученики за віру в Єдиного Бога, за святі традиції свого народу, стали прообразами усіх християнських мучеників. І через 22 століття їхній приклад і подвиг не меркне в житті мільйонів християн по всьому світі.

У нашому місті, в районі Соколівки, стоїть новий православний храм, названий на честь святих мучеників Маккавеїв. І там у цей день престольне свято!

Йде війна. Серце болить, а молитва повинна не припинятися - Боже, збережи Україну, і наше місто святої праведної Єлисавети, матері Іоанна Хрестителя! Матінко Божа, захисти нас від безбожних супостатів!

Миру, радості, здоров'я та Божої допомоги вам, дорогі співвітчизники, дорогі наші захистникі!


Протоієрей Євгеній Назаренко

 
 
 

Comments


  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

ПІДПИСАТИСЬ НА НОВИНИ

© 2018 Соборный храм Благовещения Пресвятой Богородицы. Сайт создан на Wix.com

bottom of page