top of page
  • Фото автораblagovichenya

Сила Хреста Господнього.

14 серпня в нашій Православній церкві з'єднуються два свята :.Походження, тобто винесення, Чесних Дерев Животворящого Хреста Господня та Празнество Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці. Це празднество належить до числа малих свят. За часів Візантійської імперіі, при грецьких імператорах у Константинополі, 1 серпня (14 за новим стилем) виносили Животворящий Хрест з царського палацу в церкву Святої Софії та звершували чин малого освячення води. Цей звичай з Візантії перейшов і в Київську Русь. Мале освячення води ,яке здійснюється окремо, до чи після Божественної Літургії відрізняється від Великого, Богоявленського, як співом, так і тим, що молитви про освячення води коротше і при зануренні хреста у воду співається : "Спаси, Господи, люди Твоя..."., а не "В Иордане крещающуся Тебе Господи»… Чин малого освячення води може служитися напротязі усього року.

День,14 серпня також є в нашій Церкві початком Успенського посту. Ясну вказівку про цей піст в церві Христовій ми знаходимо у бесіді святителя Льва Великого, що була написана біля 450 року. Святий Сімеон Солунський пише, що "Піст в серпні (Успенський) заснований на честь Матері Божого Слова, Яка, дізнавшись про Свою скору кончину, як завжди, трудилася і постила за нас, хоч, будучи святою і непорочною не мала нужди в пості".

Цього року в нашій країні війна і скорбота (оскільки люди навкруги гинуть від ворожих обстрілів). Там, де вибухають ракети, потерпають люди від війни суворості поста буди неможе. А якщо ми живемо у відносно спокійному місці, то і піст і усі складні обставини православні переносять для спасіння душі , оскільки ми повинні проявити хоч на крапельку більше зусилля в духовному житті - більше молитися, удома і в храмі, творити справи добра і милосердя, допомогати нашим захистникам і переселенцям...


Згадаємо,, як у Константинополі, через хвороби та епідемії, які часто траплялись у серпні, виносили на вулиці в особливих дорогоцінних мощевиках частини Хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос . Звершувалися служби для зцілення хворих і зупинення епідемій , для вигнання злих духів, які часто, за свідченням церковних істориків і були причиною саме епідемій. Святкуання 1 (14 за н.ст.) серпня, з поклонінням Чесному Хресту Господньому і з богослужінням Всемилостивому Спасу і Пресвятій Богородиці було встановлено в нашій церквіу 1164 році Константинопольським патріархом Лукою таі Київським митрополитом Константином. Воно було присвячене перемогам над зовнішніми ворогами Візантії і Київської Русі, які відбулися в один день в різних країнах. Знамення і чудеса від ікон Христа Спасителя та Пресвятої Богородиці бачили багато православних воїнів перед початком цих битв …

За багатовіковою традицією в цей день в православних храмах освячується вода, квіти, зілля та мед нового збору.

Православний народ разом з Церквою в цей день також шанує пам’ять семи мучеників братів Маккавеїв, їхнього вчителя священника Елеозара та ї матері Соломонії. Ці старозаповітні мученики за віру в Єдиного Бога, за святі традиції свого народу, стали прообразами усіх християнських мучеників. І через 22 століття їхній приклад і подвиг не меркне в житті мільйонів християн по всьому світі.

У нашому місті, в районі Соколівки, стоїть новий православний храм, названий на честь святих мучеників Маккавеїв. І там у цей день престольне свято!

Йде війна. Серце болить, а молитва повинна не припинятися - Боже, збережи Україну, і наше місто святої праведної Єлисавети, матері Іоанна Хрестителя! Матінко Божа, захисти нас від безбожних супостатів!

Миру, радості, здоров'я та Божої допомоги вам, дорогі співвітчизники, дорогі наші захистникі!


Протоієрей Євгеній Назаренко

4 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page