Успіння Пресвятої Богородиці
- blagovichenya
- 28 авг. 2020 г.
- 3 мин. чтения
Успіння Пресвятої Богородиці.Богородична Пасха.
Це була воля Господа нашого Іісуса Христа - відмітити кончину Своєі Пречистої Матері як велику подію в історії Церкви і навіть усього світу...
До смерті Своєї Пречиста Діва жила з апостолом Іоанном і саме в його будинку відбулося велике Її Успіння. Діва Марія лежала на смертному одрі, в узголів‘ї якого поблискувала неземним світлом райська гілка, принесена Їй Архангелом Гавриїлом за три дні до кончини. В горниці з'являлися святі апостоли,які до цьго проповідували у різних куточках тогочасного земного світу і чудом Божим перенеслись у Єрусалим. Сталося і дещо більш велике: із цілим сонмом янголів зійшов з Небес до Своєї Пречистої Матері Сам Господь і Бог наш Ісус Христос, щоб прийняти Її святу душу. З душею Богородиці і з янголами Спаситель знову вознісся на Небо... Вражені великим відінням святі апостоли заспівали похоронні пісні, окадили тіло Пресвятої Діви фіміамом, і, підняв на плечі одр з Ії тілом понесли його у Гефсіманський сад, де біля гробниць своїх батьків і Йосифа Обручника заповіла поховати себе Божа Матір. Апостоли поклали тіло Її у кам’яну гробницю, також висічену у скалі й закрили вхід великим камнем.
По волі Божій, апостол Фома, що проповідував тоді в далекій Індії, був перенесений до Єрусалима тільки на третій день після погребіння Пречистої. Він дуже сумував і смиренно попросив апостолів хоча б показати йому гробницю Пресвятоі Богородиці.Його повели в Гефсиманію, відвалили камінь, і зайшовши до гробниці, з подивом побачили, що вона пуста ( лежали тільки погребальні пелени)...
На смертю, а Успінням називаємо ми кончину Пресвятої Богородиці. Вона заснула блаженним сном. На Ній виповнилося пророцтво Спасителя: «Істинно, істинно говорю вам: Хто моє слово берегтиме, вовіки не побачить смерті» (Євангеліє від Іоанна). У Матері Божої почалося життя Янголське, але не перервався материнський, духовний зв’язок з земним світом. Вона - повсякчасна молитвениця за нас перед Богом, Заступниця роду християнського.
Тому свято Успіння Пресвятої Богородиці називається Богородичною Пасхою (у народі «Перша Пречиста»).
Свято Успіння Пресвятої Богородиці завжди дуже любили і шанували на Киівськьй Русі. Всі три Лаври (великі монастирі) в Україні присвячені святу Успіння. І у місті святої Єлисавети, на нашому Подоліі, майже двісті років були Успенські храми. Спочатку дерев’яний однопрестольний ( з 1756 р.), потім на місці дерев’яної церкви кам’яний трьохпрестольний (1800 р.). І після добудованих нових «пріделів» з 1856 року шестипрестольний величний Успенський собор, один з найкрасивіших у Південній Україні. Після другої світової війни богоборча влада храм зруйнувала, побудувавши на цьому місці обком комуністичної партії (зараз будівля міськвиконкому, де у внутрішньому дворі стоїть пам’ятний хрест). А саме місто Єлисаветград почали будувати від Пречистих втрат фортеці ( містце де зараз стоять гармати )...Божою ласкою в цьому столітті в нашому місті побудовано декілька храмів. Один із останніх , котрий прикрашає місто, цє чудовий Успенський храм посередині столітьного парку (район Миколаївки).Там 28 серпня престольне свято.
А 29 серпня третє,з початку Успенського посту,святкування Всемилостивому Спасителю. Це свято Нерукотворного Образу Ісуса Христа, який відобразився на рушнику (Убрусі) і яким, за переказами, був зцілений від прокази цар Едеський Авгарь . Пізніше сам цар і всі жителі Едесси були охрещені апостолом від 70-ти Фадєєм (пам’ять його 3 вересня).
В 944 році візантійський імператор Костянтин Багрянородний переніс Нерукотворний Образ з Едесси до Константинополя і 29 серпня (по н.ст,) на честь цієї події було встановлено свято.
Шанування цих двох подій в Православ’ї особливо виразилося і в іконописному мистецтві. Ікони Успіння Божої Матері і Нерукотворного Образа - одні з найбільш поширених в історії Киівськоі Русі і нашоі Украіни. Серед них слід назвати Києво-Печерську ікону Успіння, вручену в 11 столітті грецьким будівельникам Успенського собору Самою Царицею Небесною... В Соборному Благовіщенському храмі нашого обласного центру високохудожньо і духовно розписаний балкон (місце хору),де зображено звістку про Успіння Божої Матері від Архангела Гавриїла (Смертне Благовіщення), Успіння і Поховання Божої Матері.
В дні особливого шанування нашої Небесної Матері і Покровительки Українська Православна церква знову і знову закликає всіх вірних і людей доброї волі молитися за мир в Україні, за здоров'я і укріплення віри нашого народу!
Протоієрей Євгеній Назаренко
На фото: роспис Благовіщенського храму.
Comments